Modelarstvo – Materijali i alati
U modeliranju, šperploča je najpopularniji materijal. To je zbog visokih pokazatelja kvalitete, kao i jednostavnosti rada. Listovi šperploče vrlo su jednostavni za rezanje, prilično jednostavno obrađeni. Koristeći odgovarajuću shemu (crtež), možete napraviti brodove od šperploče vlastitim rukama.
Šperploča je univerzalni materijal koji se lako reže i obrađuje različiti putevi, stoga se preporučuje započeti upoznavanje s modeliranjem s uzorcima šperploče.
Sama izgradnja broda vrlo je zanimljiva aktivnost. Ali da biste počeli izvoditi složene modele, morate vježbati na lakšim.
Materijali i alati
Da biste stvorili uzorke štukature na brodu, morate pripremiti vlastiti sastav od kojeg se mogu oblikovati reljefi. Za rješenje je potrebno pripremiti sljedeće alate i materijale:
- drvena prašina,
- PVA ljepilo (u prosjeku, jedan model broda može uzeti oko pola litre ljepila),
- plastelin za stvaranje malih nepravilnosti i uzoraka;
Materijali i alati koji se koriste pri modeliranju brodova:
Šperploča od breze osigurat će minimalan broj strugotina prilikom piljenja.
- šperploča potrebne debljine,
- Super ljepilo,
- brusni papir za površinsku obradu,
- kapronska nit,
- unimat za rezanje dijelova,
- modelarski nožić.
- jarbol drvo. Bolje je koristiti bor, jer je mnogo lakše obraditi,
- boja,
- male četke – kistovi,
- Kineski štapići,
- tkanina za jedra,
- nit,
- olovka i ravnalo.
Drvo za modeliranje mora biti mekano, ne vlaknasto. Najpopularnija opcija je cedar, lipa, orah. Sve drvene praznine moraju biti savršeno glatke, bez čvorova i oštećenja. Može se koristiti kao dodatni element za stvaranje ukrasni dijelovi. Također, drvo se može koristiti za izradu glavnih elemenata modela, kao što su paluba, trup.
Šperploča u modeliranju je najtraženiji materijal. U takvom smjeru kao što je modeliranje, najčešće se koristi šperploča od breze ili balze. To je zbog činjenice da ove vrste drva praktički ne daju strugotine tijekom piljenja. Da biste napravili čamac od šperploče, trebate koristiti listove debljine 0,8-2 mm.
Furnir je kvalitetno drvo koje se uzima iz debla stabla piljenjem, rezanjem nožem ili ljuštenjem te se reže na vrlo tanke listove. Debljina furnira je između 0,5 i 2 milimetra. Postavljanjem nekoliko listova, moguće je prekriti velike površine istim uzorkom. Ipak, svaki je list jedinstven, upravo zbog svog porijekla: pravo deblo. Podrijetlo koje furniru daje autentičnost i šarm.
Vrste drvenih furnira
Drveni furniri dolaze u različitim krojevima, materijalima i stilovima. Ako više volite koristiti pravo drvo, neobrađeni furnir izvrstan je način. Budući da se mogu izraditi od gotovo bilo koje vrste drva, sirovi furniri dostupni su po većini cijena. Sirovi furnir nema nikakvu podlogu, tako da se mogu prikazati obje strane komada. Ako radije naručite sirovi furnir koji je već sastavljen na određenu veličinu, trebali biste odabrati položeni furnir.
Meki furnir vjeran je svom nazivu: to je vrsta drvenog furnira s trajnom papirnom podlogom. Papir stabilizira drvo i daje mu veću fleksibilnost, što ovu vrstu furnira čini idealnim za male ili zakrivljene projekte. Također je odličan furnir za početnike, jer papirna poleđina olakšava obradu drveta. Ako će vaš furnir biti u prostoru sklonom vlazi, kao što je kupaonica ili kupaonica, vodootporni fenolni furnir bit će dobar izbor.
Ljušteno rezani furnir, također poznat kao rekonstituirani ili konstruirani furnir, izrađen je od sirovog drva koje je obojeno i tretirano da poprimi određeni uzorak zrna. Obično se izrađuje od pristupačnog drva kao što je topola. Dobar je izbor za velike projekte kao što su zidne ploče ili ormari, budući da postupak obrade omogućuje pristupačnom drvu da poprimi izgled vrhunskog drva. Rekonstruirani furnir također je vrlo ekološki prihvatljiv jer štiti rijetke vrste drva.
Pričvršćivači će obavljati ne samo glavnu zadaću pričvršćivanja dijelova, već i obavljati dekorativnu ulogu. Da biste izradili model broda, morate pripremiti tanke lance (može se koristiti nekoliko veličina), vezice, niti, bakrene ili mjedene klinove. Za prijenos crteža s lista na šperploču najbolje je koristiti paus papir i olovku. Tako će crtež ispasti detaljan. Za pričvršćivanje dijelova šperploče potrebno je koristiti ljepilo. Fini detalji mogu se izraditi lijevanjem metala, korištenjem polimerne gline ili samostalnom pripremom otopine od drvene prašine i PVA ljepila. Nakon potpunog sušenja, takva masa je vrlo izdržljiva, a može se obojiti u željenu boju.